czwartek, 20 czerwca 2013

Wzrost temperatur w Arktyce

Spadek zachmurzenia w Arktyce w ciągu ostatnich kilku dni sprawia, że temperatury rosną. Jeszcze tydzień temu wiele obszarów Arktyki cechowało się dość niskimi temperaturami. Obecnie niewielkie, ujemne odchylenie temperatur znajduje się w pasie ciągnącym się od strony kanadyjskich wysp. Podwyższone temperatury występują nad Morzem Czukockim, Alaską, a także między Islandią a Svalbardem.
Anomalia termiczne na świecie 19 czerwca 2013 roku, wyjątkowe ciepło panuje nad Morzem Czukockim, Alasce, Syberii, czy w środkowej Europie w tym Polsce.NOAA.


Temperatury w okolicy zera występują w centralnej Arktyce, im bliżej brzegu tym jest cieplej. Na wybrzeżach Oceanu Arktycznego średnie wartości dzienne wynoszą od 1 do 20oC


Pierwsza mapa - temperatury w Arktyce i wokół niej w południe czasu środkowoeuropejskiego. Druga mapa - temperatury o północy czasu środkowoeuropejskiego, Wetterzentrale.

Jeśli chodzi o wody Oceanu Arktycznego, to tu także widać spore odchylenia . Za sprawą silnego wyżu nagrzały się wody Cieśniny Beringa i Morza Czukockiego. Ciepłe są też wody Morza Barentsa i wód graniczących z lodem przybrzeżnym Grenlandii. To właśnie w tych miejscach ostatnio lód topi się szybko.
Anomalia termiczne wód okalających czapę lodową Arktyki, DMI/COI.

W wodach Oceanu Arktycznego widać spore odchylenia, co pokazuje powyższa mapa. Za sprawą silnego wyżu nagrzały się wody Cieśniny Beringa i Morza Czukockiego. Ciepłe są też wody Morza Barentsa i wód graniczących z lodem przybrzeżnym Grenlandii. To właśnie w tych miejscach ostatnio lód topi się szybko.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz