poniedziałek, 10 czerwca 2013

Sytuacja termiczna w Arktyce - robi się ciepło

Od kilku tygodni w znacznej części Arktyki utrzymują się temperatury o wartości nieco niższej niż wynosi norma, co jest spowodowane przez pochmurną pogodę. Obecnie jednak obszar zimna zmniejsza się. Ciepło jest głównie na Wyspie Baffina, a także nad Morzem Białym i Barentsa.
Odchylenie od normy temperatur na świecie, NOAA.

Znaczne obszary Arktyki są objęte temperaturami oscylującymi w granicach zera stopni. Miejscami temperatury przekraczają tę wartość. Nad lądem jest już ciepło, gdzie w wielu miejscach na Syberii i w Kanadzie temperatury sięgają lub przekraczają wartość 20oC.  

Temperatury w Arktyce o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego, Wetterzentrale.

Na powyższej mapie ze strony Wetterzentrale pokazane są temperatury powietrza. Należy zwrócić uwagę na godzinę pokazaną u góry. W tym przypadku 12-ta w południe. Przez co np. na Alasce temperatury są niskie, gdyż jest tam noc. Wynoszą one od 0 do 10oC. W środku dnia są one zbliżone do tych jakie panują   w zachodniej i środkowej Syberii, gdzie są godziny popołudniowe.
Na następnej mapie mamy rozmieszczenie temperatur o godzinie 12-tej w nocy. Widać inny rozkład temperatur, gdzie na Alasce temperatury wynoszą 10-13oC, w północnej Kanadzie 15-18oC. W tym czasie w północnej Syberii i w Skandynawii jest chłodniej.
Temperatury w Arktyce o godzinie 00:00 czasu środkowoeuropejskiego, Wetterzentrale.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz