wtorek, 11 czerwca 2013

Aktualizacja danych nt. topnienia lodu na Grenlandii - topnienie się nasila

Obszar jaki obejmuje proces topnienia lądolodu powiększył się w ostatnich dniach i sięgnął 20%. Teraz wynosi 18% powierzchni lądolodu. To co najmniej o jedną trzecią więcej niż w latach 1981-2010.

Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu na tle średniej z ostatnich 30 lat, NSIDC.


Lodowce topią się głównie na zachodzie, gdzie utrzymuje się ładna pogoda. Obszary na wschodzie także są objęte topnieniem lądolodu. To jak wygląda ten proces widziany z góry można zobaczyć na zdjęciach, w poprzednim temacie.

Obszary objęte topnieniem lądolodu 10 czerwca 2013 roku, NSIDC.

Zobacz także:

6 komentarzy:

 1. mogl bys umiescic jakies zdjecia pokazyjace wytopy i rzeki w tym lodowcu ? taka mala prosba ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich zwykłych zdjęć to nie ma. Są oczywiście zdjęcia grenlandzkich lodowców, w internecie, książkach itp. A jeśli Ci chodzi o satelitarne, to we wcześniejszym poście umieściłem dwa. Dzisiaj jeszcze coś umieszczę.

   A jeśli tak Cię to nęci, a masz trochę pieniędzy, to możesz tam się udać. Ale to nie jest tak jak z Egiptem, że płacisz 2000 zł i masz tydzień frajdy. Kiedyś patrzałem ile kosztuje wycieczka rosyjskim lodołamaczem na biegun. 2 tygodnie - 30 000 $, czyli 60 000 zł. Stać Cię? Palikot jakiś czas temu był na Grenlandii.

   Usuń
 2. sorry ale nie mam takiej glowy do nabijania ludzi w balon iwycigania od nich $ jak palikot wiec pozoztane przy zdjeciach ;] a swoja droga to ciekawe artykuly piszesz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nowym poście są zdjęcia Grenlandii i Karskiego i Baffina Morza, ostatnie jest w dużym powiększeniu.

   Usuń