poniedziałek, 24 czerwca 2013

ASI aktualizacja - na solidnym plusie

Minęło już przesilenie letnie, a wraz z nim słońce w swym pozornym ruchu będzie podążać ku równikowi. Za dwa i pół miesiąca zakończy się tegoroczny sezon topnienia arktycznego lodu morskiego. Obecna sytuacja w Arktyce jest dobra. Stan koncentracji lodu generalnie jest dobry. Zwiększyła się koncentracja lodu w centralnej części Oceanu Arktycznego. Bardzo dobrze prezentuje się pokrywa lodowa na Morzu Beauforta, Lincolna i wzdłuż północnych wybrzeży Grenlandii. Niskie temperatury i częste zachmurzenie uniemożliwia wzmożony proces topnienia lodu. Jedyny minus, to zmniejszająca się, a co za tym idzie niska grubość lodu.
Stan lodu, koncentracja 23 czerwca 2013 roku, AMSR2.

Zasięg arktycznego lodu morskiego zarówno według danych JAXA i NSIDC jest bardzo dobry. Pokrywa lodowa według Arctic Sea Ice Monitor jest teraz o 740 tys. km2 większa niż rok temu i o 827 tys. km2 w stosunku do 2011 roku. Według NSIDC lodu jest więcej o  917 tys. km2 więcej niż rok temu, gdzie obecny zasięg wynosi 11,112 mln2. Podobnie jest w przypadku powierzchni lodu. Obecna powierzchnia lodu wynosi 8,27 mln km2, a rok temu tego samego dnia wynosiła 7,58 mln km2. Zeszłoroczna mniejsza powierzchnia lodu była związana nie tylko co  z samym zasięgiem lodu, ale i faktem istnienia dipola arktycznego, który przyspieszał proces topnienia lodu.


Linie trendów topnienia lodu (zasięg) według danych JAXA. Początek wykresu to 15 maj, koniec wykresu to 30 czerwiec. Obok podany jest obecny zasięg lodu.

Linie trendów topnienia lodu (zasięg) według danych NSIDC. Początek wykresu to 15 maj, koniec wykresu to 30 czerwiec. Obok podany jest obecny zasięg lodu.

Sytuacja termiczna wód jest zła, czyli wody mórz są nagrzane niebezpiecznie mocno. Zwróć uwagę na Morze Barentsa, które po raz kolejny jest cieplejsze o 3-4oC niż normalnie. Przyczyną są wysokie temperatury powietrza i wyżowa pogoda związana z obecnością wyżu i napływu gorących mas powietrza.  
Anomalia termiczne wód okalających czapę lodową Arktyki, 24 czerwca 2013 roku, DMI, My ocean.

Pokrywa lodowa w pobliżu bieguna północnego, po rosyjskiej stronie wciąż ma postać kry, ale o wyższej koncentracji niż kilka dni temu.  Sytuacja uległa poprawie. Nad tym obszarem często przechodzą chmury, przez co słońce nie jest w stanie dostatecznie nagrzać wód oceanu. Gdyby nad północną Syberią rozbudował się silny i rozległy niż, wtedy topnienie i spadek koncentracji lodu przyspieszyłyby.

Pak lodowy między środkową częścią syberyjskiego wybrzeża, a biegunem północnym, 23 czerwca 2013 roku, Terra-Modis.

Istotną różnicą pomiędzy tym rokiem, a ubiegłym jest to, że Morze Karskie wciąż jest pokryte lodem, co widać na zdjęciu satelitarnym Terra, wykonanym przez spektroradiometr Modis.  

Wciąż pokryte lodem Morze Karskie, 23 czerwca 2013 roku. Załoga jachtu Lady Dana 44 pierwotnie miała płynąć przez Karskie Wrota i przez owo morze. Jednak ze względu na powolne topnienie, trasa została zmieniona.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz