piątek, 28 czerwca 2013

Pożary zmieniają Arktykę

Obszary ciągnące się w strefie podbiegunowej pokrywa tundra, a dalej na południu lesista tajga. Tajga, to ogromna powierzchnia zimozielonych lasów rozciągających się na tysiące kilometrów, od zachodniej Kanady aż po wschodnią Rosję. To drugie po Amazonii płuca świata.  Ekosystem ten ulega ostatnio zmianom. Jedną z nich są pożary, które coraz agresywniej niszczą znajdujące się tam lasy.
Szata roślinna na świecie, zielony kolor oznacza lasy.

Na tej mapie świata widać rozkład roślinności, która skupia się w dwóch strefach. Pierwszą są lasy tropikalne, a drugą ogromna tajga. Tajga odgrywa taką samą rolę, co las tropikalny. Pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, regulując w ten sposób cykl węglowy na świecie.  Jest także domem wielu gatunków zwierząt.

Rozkład temperatur na świecie 25 czerwca 2013 roku.

Pożary, które stają się coraz bardziej niszczycielskie, zagrażają tajdze i całej Arktyce. Także pokrywie lodowej na Oceanie Arktycznym.  Normalnie pożary nie są niczym niezwykłym, ze względu na słabe zaludnienie stref okołobiegunowych – mają charakter naturalny. Jednak z powodu na zmian klimatu, jaką jest globalne ocieplenie, pożarów jest coraz więcej. Temperatury na Syberii i w Ameryce Północnej rosną. Zwiększa się liczba dni bezdeszczowych i z wysokimi tempearaturami, czego efektem są pożary. Ostatnio mogliśmy zaobserwować kolejne nowe rekordy ciepła.
Fale upałów już od wielu dni dręczą  Rosję i Alaskę W tej ostatniej zelżały, ale i tak temperatury są tam wysokie. Powyższa mapa pokazuje nam rozmieszczenie ciepła na świecie 27 czerwca 2013 roku.  

Plażowicze w Achorage nad jeziorem Goose Lake, w oddali widać tajgę.

17 czerwca w Anchorage w Alasce było 35,6oC. To nowy rekord ciepła. Temperatury były tak wysokie, że ludzie mogli bez problemu korzystać z kąpieli słonecznych i wodnej rekreacji. A wszystko to, tuż pod samym kołem polarnym, kilkaset kilometrów o czapy lodowej Arktyki. I tylko cud, że ta ostatnio nie topi się intensywnie, ale okres topnienia  jeszcze się nie zakończył. Nie wiemy co może się stać za tydzień czy miesiąc.  Zyryanka we wschodniej Syberii, to kolejne miejsce gdzie zanotowano 37,4oC. W zachodniej Rosji także są upały, gdzie w Moskwie 27 czerwca padł ponad 100-letni rekord dla czerwca 31,4oC.

 
  Pożary w zachodniej Alasce, 19 czerwca 2013 roku, Terra-Modis.
 
Skutkiem takiej pogody są pożary, z roku na rok coraz potężniejsze.   Pożary nie tylko emitują dodatkowy dwutlenek węgla do atmosfery, ale także sadzę. Sadza niesiona wiatrem osiada na arktycznym lodzie, zarówno tym morskim, jak grenlandzkim. Zwiększa się przez to zdolność pochłaniania przez lód promieni słonecznych. Efektem jest zwiększone topnienie lodu. Rok temu wielkie pożary na Syberii także odegrały rolę w szybkim topnieniu lodu, nie tylko ten potężny sztorm zwany jako GAC-2012.

Pożary syberyjskiej tajgi, 21 czerwca 2013 roku, Terra-Modis

Jeśli pożarów lasów na Syberii czy w Alasce, czy też Kanadzie będzie coraz więcej, arktyczny lód morski będzie topić się coraz szybciej.  Pożary będą dostarczać przez cały czas, od czerwca do sierpnia kolejne porcje sadzy. Sadza zmienia albedo lodu, ten się topi, następnie ocean nagrzewa się i topi się kolejna warstwa paku lodowego. To dodatnie sprzężenie zwrotne.

Na podstawie : Arctic News

2 komentarze:

 1. Hubert, nie wiem czy korzystasz też z tego.
  http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cryospehere Today, korzystam. Podobne do ARMS Uni Bremen, tylko mapa ma mniejszczą rozdzielczość.

   Usuń