Potężny wyż wciąż dostojnie rozpościera się między Ameryką Północną, a wschodnią częścią Rosji. W jego wnętrzu, 11 lipca ciśnienie wynosiło 1030 hPa. Dzisiaj zmalało, a wyż ma nieco osłabnąć, ale i tak przynajmniej przez kilka dni będzie znajdować się mniej więcej w tym samym miejscu.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2007 roku, gdzie przez wiele dni nad Arktyką utrzymywał się wyż, który przynosił słoneczną pogodę. Efektem było szybkie topnienie lodu. Obecnie sytuacja jest podobna, a obecność antycyklonu robi swoje. Lód topi się dość szybko, ze średnią prędkością 0,1 mln km2 .
Tak wyglądała sytuacja w lipcu 2007 roku, było podobnie jak teraz, choć na tych mapach widać różnice, to każdego dnia wyglądało to inaczej. Ale właśnie słoneczna pogoda, była przyczyną rekordowego topnienia lodu w 2007 roku. Wetterzentrale.
W tym roku sytuacja może wyglądać gorzej z uwagi na to, że lód jest cieńszy. W 2007 roku lód był pół metra grubszy niż obecnie. Taki wyż może się okazać zabójczy dla arktycznego lodu.
Wody mórz, co widać na mapie, ogrzały się na tyle, że mogą bez problemu topić pokrywę lodową. I dotyczy to nie tylko tego jednego regionu, gdzie jest wyż baryczny. Ciepłe jest m.in. Morze Łaptiewów, gdzie właśnie tam ostatnio powiększa się wielka dziura w lodzie.
Doskonale widoczna czapa lodowa Arktyki między Rosją, a Alaską, 11 lipca 2013 roku, Terra-Modis.
Słonecznie jest także nad Morzem Łaptiewów, co umożliwia szybkie topnienie tamtejszego paku lodowego.
Zobacz także:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz