Toplista

Ranking Blogów

sobota, 23 listopada 2013

Noc nad Morzem Beauforta

W Barrow nad Morzem Beauforta noc polarna w pełni, dzień trwa kilka godzin. Jak to wygląda okiem kamery, można zobaczyć na tym filmie.Na nagraniu z Barrow Sea Ice Webcam możemy zobaczyć między innymi okresowe topnienie lodu przybrzeżnego i dryf kry lodowej. Temperatura w Barrow w nocy spada do -22oC, a dzień podnosi się do -15oC i panuje wyżowa pogoda. Choć przez parę godzin jest tam widno, to słońce w ogóle się tam nie pokazuje, gdyż Barrow leży pięć stopni za kołem polarnym. Do przesilenia zimowego pozostał już tylko miesiąc, dlatego panuje teraz okres najbardziej długich nocy, także i u nas.


5 komentarzy:

 1. Niezwykły jest wpływ nocy i dni polarnych na organizm człowieka ... Blog fantastyczny jestem naprawdę pod wrażeniem ... PO prostu super !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja powiem tak, że gdybym miał możliwość finansową, to chciałbym stanąć na biegunie północnym, lub gdzieś w jego rejonie w samym środku nocy polarnej. Ciekawe jakie to uczucie (poza zimnem)? Jak to wygląda, jest noc, ciemno, biały lód po płaski jak stół horyzont i do tego księżyc w pełni. To musi być ciekawy widok, bo zawsze to gdzieś w TV pokazują wyprawy na biegun w kwietniu. Np. był program o księciu Harrym, który z kilkoma żołnierzami udał się na biegun północny. Ale być tam w grudniu, styczniu, kiedy jest ciemno. To musi być coś niezwykłego.
   A zimno? Ostatnio w rejonie bieguna nie było wcale tak zimno. Szczerze mówiąc w ostatnich dniach są tam warunki takie same jak u nas w średnio ciężką zimę czyli -15 do 19 C.

   Usuń
  2. Eh ... chciałem powiedzieć od -15 do -19 stopni Celsjusza. Czasem do -25oC.

   Usuń
 2. To nie topnienie lodu przybrzeżnego ale lód i kra lodowa zostały wypchane wgłąb morza przez silny wiatr. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń