Lód pokrywający Morze Beringa topi się w szybkim tempie, co więcej znacznie pogorszyła się sama jakość lodu. Temperatura wody i wiatr sprawiły, że zasięg i powierzchnia lodu znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku dni. Mapa po lewej pokazuje, że w regionie tym lód będzie się topić dalej. Temperatury miejscami sięgają zera stopni Celsjusza. Rośnie także temperatura lodu.
Zmiany zasięgu lodu na Morzu Beringa między 24.03-01.04 2014. AMSR2 Arctische Pinguin
Animacja pokazuje zmiany w pokrywie lodowej Morza Beringa między 24 marca a 1 kwietnia. Zmiany są bardzo duże szczególnie, że dzień polarny trwa od niedawna.
Kra lodowa na Morzu Beringa 1 kwietnia 2014 roku. W prawej części widoczna cieśnina, gdzie też widać krę lodową. Terra-Modis, NASA
Satelitarne zdjęcie NASA pokazuje, jak wygląda lód na Morzu Beringa. Ponad połowa obszaru lodu, to dryfująca kra lodowa, która może zniknąć w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Nie jest oczywiście pewne, że lód na tym morzu zniknie w tym miesiącu. Ale ostatnie zmiany pokazują, że jest to możliwe.
Anomalia powierzchni lodu na Morzu Beringa w 2013 i 2014 roku. Cryosphere Today
Wykres CT pokazuje, że tylko przez kilka dni powierzchnia lodu na Morzu Beringa była w normie i powyżej normy z okresu 1979-2008.
Widzimy znaki, że istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, gdzie w tym roku mogą wystąpić silne roztopy. Rekord nie jest pewny, ale zasięg lodu we wrześniu może osiągnąć poziom bliski rekordu z 2012 roku.
- Szybkie topnienie po długim zamarzaniu, środa, 26 marca 2014
- Morze Beringa szybko traci lód, niedziela, 28 kwietnia 2013 Na powyższym zdjęciu widać straty w pokrywie lodowej na Morzu Beringa. Sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, być może lód się „sklei”...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz