Toplista

Ranking Blogów

wtorek, 29 lipca 2014

Wielka dziura

Morze Łaptiewów nagrzewa się w wyniku działania ciepłych mas powietrza i dużego nasłonecznienia. Wyż baryczny rozciągający się nad "pacyficzną" częścią Oceanu Arktycznego sprowadza niewielkie lub brak zachmurzenia m.in nad Morze Łaptiewów, gdzie wielka wyrwa w pokrywie lodowej powiększa się. Mapa DMI pokazuje dużą dodatnią anomalię termiczną w wodach Morza Łaptiewów, a także Basenu Arktycznego, gdyż obszar wolny od lodu sięga także tych wód.
Zasięg arktycznego lodu morskiego 28 lipca 2014 roku. Uni Bremen, AMSR2

Przejście Północno-Wschodnie jest wciąż zamknięte.  Na mapie zasięgu lodu możemy zobaczyć, że odcinek od wschodniego Tajmyru po Morze Wschodniosyberyjskie jest już niemal otwarty. Zablokowany przez pak lodowy jest jedynie obszar wschodniej części Morza Karskiego. Z kolei na Morzu Wschodniosyberyjskim szlak morski blokuje już tylko kra lodowa.

Zmiany w pokrywie lodowej między 25 a 28 lipca 2014 roku. AMSR2, Arctische Pinguin

Na animacji możemy zobaczyć proces topnienia, a także przemieszczania się lodu, czego rezultatem jest sukcesywne otwieranie się szlaku morskiego wzdłuż wybrzeży Syberii.

Sytuacja pogodowa w Arktyce 28 lipca 2014 roku. Wetterzentrale

Mapa Wetterzentrale pokazuje sytuację pogodową na 28 lipca. Uwagę zwraca tu dość rozległy wyż, który nie tylko ściąga ciepło nad Ocean Arktyczny, ale generuje silne wiatry, które odsuwają granicę lodu morskiego od wybrzeży Syberii. Ostatnie rekordowe upały w Skandynawii nie mają znaczenia, gdyż prąd strumieniowy nie pozwala na dotarcie ciepła nad biegun północny.


http://map2.vis.earthdata.nasa.gov/imagegen/index.php?TIME=2014209&extent=-771949.29564369,966358.76052725,860306.70435631,2113238.7605272&epsg=3413&layers=MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&format=image/jpeg&width=3188&height=2240
Wielka dziura - powierzchnia lodu na Morzu Łaptiewów wg ostatnich danych ma około 80 tys. km2. Zdjęcie NASA

Zasięg i powierzchnia czapy lodowej wciąż są większe niż w 2013 roku, ale sytuacja ta może się zmienić. Warunki pogodowe w najbliższych dniach będą sprzyjać szybkim roztopom w Arktyce. 


Zobacz także:
 • To nie koniec, szybkie roztopy mogą wrócić, piątek, 25 lipca 2014 Ostatnie dość drastyczne spowolnienie topnienia arktycznego lodu jest sytuacją chwilową, która prawdopodobnie zostanie przerwana po 26 lipca. Temperatury powierzchni wody wokół czapy lodowej są wysokie, ciepło wód dociera także pod powierzchnię lodu, co pokazuje mapa NOAA. Szybkie topnienie arktycznej pokrywy lodowej może wrócić...

25 komentarzy:

 1. gdyby porównać obecną globalną temperaturę do lat 1830-1973,anomalia termiczna byłaby wyższa niż 0,72 stopnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. spiskowa teoria jest taka że naukowcy doliczają ostatnie rekordowe lata a dopiero od tego obliczają wzrost globalnej temperatury to jawne zaniżanie globalnego ocieplenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. w tym roku o wiele cieplejsze niż w zeszłym roku są oceany na półkuli północnej to zapowiada fantastyczny sezon narciarski w polsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. szybciej niż w zeszłym roku przyrasta temperatura wód na półkuli północnej,jest to bardzo niepokojące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam nagrzane, gdzie jest ciepło i wyżowo od dłuższego czasu, czyli Europa na północy i daleki wschód Rosji. W Arktyce zimno i chmurno, więc anomalne zimne wody.

   Usuń
  2. pisząc wody nie chodziło mi o bałtyk który można szybko nagrzać przez słońce,tylko o oceany.

   Usuń
 5. mam pewne spostrzeżenie lata z największym topnieniem lodu w arktyce pokrywało się z la nina,przykłady 2007,2012.to jest spostrzeżenie geniusza,więc wypatrujcie la nina.

  OdpowiedzUsuń
 6. w latach 1998-2000 zasięg lodu był niski jak na owe czasy a były to lata la nina,nie wiem czy w przyszłym roku można spodziewać się la nina.

  OdpowiedzUsuń
 7. podobno przez ostatnie lata mieliśmy pauzę w globalnym ociepleniu,królowa coś nadbąknęła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze słyszę. Kto to wymyślił? Pauza w globalnym ociepleniu.

   Usuń
  2. Nie pauze, tylko okresową zmiane trendu na spadkowy. Temperatura na ziemi przez ostatnie poltora wieku cyklicznie rosnie i spada, ale wypadkowa wychodzi lekko na plus. Byc moze zblizajace sie, prognozowane wielkie minimum sloneczne wszystko wyrowna, ale na pierwsze tego oznaki trzeba poczekac kilka lat.

   Jurek

   Usuń
  3. to mówisz że nadchodzi epoka lodowcowa a polska stanie się rajem dla narciarzy?

   Usuń
  4. jestem biedusem i nie stać mnie na opłaty za opał zimą,a ogólnie bogaci są za tym żeby mieli mróz zimą i nie przejmują się opłatami za ciepło,właśnie bogaci są zapalonymi narciarzami.

   Usuń
  5. To nie była pauza w GO, tylko we wzrośnie globalnej temperatury i to jest różnie uzasadniane, bo ta temperatura w przeszłości falowała jak sinusoida.

   Usuń
  6. Jest pauza i koniec, modele jak hadcrud4 to czysta porażka ekoterroru, temperatury nie rosną, anomalie naturalne się zdarzają.
   [img]http://c3headlines.typepad.com/.a/6a010536b58035970c01a3fd3d44b9970b-pi[/img]

   Usuń
  7. pauza to jedna wielka bujda.

   Usuń
  8. globalna temperatura oscyluje w cyklach jedenastoletnich,ale długotrwała tendencja jest wyraźnie zwyżkowa.

   Usuń
 8. czym można wytłumaczyć że aktywność słońca spada od lat 40 a globalna temperatura bije kolejne rekordy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oceany nie oddadza zgromadzonej energii w ciagu roku czy dwoch. To dluzszy proces. Dzieki duzej pojemnosci cieplnej wody, zmiany klimatu zachodza powoli.

   Jurek

   Usuń
  2. to co powiedziałeś jest nie prawdą gdyby było tak jak mówisz to temperatura globalna pozostałaby w takim stanie w jakim była 60 lat temu.

   Usuń
  3. Niby dlaczego mialobh tak byc? Ostatnie 6 cykli slonecznych bylo zauwazalnie silniejszych od 6 wczesniejszych:
   http://glory.gsfc.nasa.gov/images/tsi3.jpg

   poza tym wszystkie moje wpisy, to tylko wlasne przemyslenia, ktore moga byc bledne.

   Jurek

   Usuń
  4. wybacz ja też piszę sporo głupot.

   Usuń
 9. zerknęłem na tsi3.jpg,wyrażnie z tej ilustracji widać że żaden z późniejszych cykli nie przybliżył się do tego z lat 60,ale co dziwnego nastąpił spadek aktywności słońca w latach 70,być może następny cykl słoneczny szykuje podobną wzrostową niespodziankę.

  OdpowiedzUsuń
 10. nie wytłumaczalny spadek aktywności słońca w latach 70,cykle słońca więc nie są takie regularne jakby można było myśleć.

  OdpowiedzUsuń
 11. Badania potwierdzają para wodna wzmacniaczem globalnego ocieplenia.

  OdpowiedzUsuń