Toplista

Ranking Blogów

wtorek, 1 lipca 2014

Cieśnina Naresa uwalnia się spod lodu

W przeciwieństwie do zeszłego roku, tym razem Cieśnina Naresa będzie wolna od lodu znacznie szybciej. Wycinek mapy DMI pokazuje podwyższone temperatury u wejścia do Cieśniny Naresa. Rok temu lód w Cieśninie Naresa topić się zaczął między 10 a 20 lipca, a cieśnina stała się w wolna od lodu dopiero w połowie sierpnia.


Cieśnina Neresa 30 czerwca 2014 roku. Zdjęcia Terra, NASA

Rozpadająca się pokrywa lodowa w Cieśninie Naresa (zdjęcie w dużym powiększeniu - 1 piksel = 250 m).  Zdjęcie NASA

Na zdjęciach satelitarnych widzimy, że lód rozpada się do postaci dryfującej kry lodowej, która przemieszczać się teraz będzie do ciepłych wód Morza Baffina i tam topnieć. W 2012 roku proces ten zaczął się na początku lipca. Czyli tym razem udrażnianie cieśniny rozpoczęło się dość wcześnie. Przy okazji na jednym i drugim zdjęciu widzimy, że sezon topnienia lodowców na Grenlandii i Wyspie Ellesmere'a trwa w najlepsze. Zdjęcie satelitarne do artykułu z zeszłego roku poniżej pokazuje sytuację z 16 lipca.

Zobacz także:


22 komentarze:

 1. na zdjęciach satelitarnych widać że na wyspach, znajduje się jeszcze sporo śniegu ,zapewne gdy ten śnieg stopnieje dojdzie do wzrostu temperatury powietrza w rejonie wysp,tyczy się to także lądów wokół oceanu arktycznego i na nich jest śnieg więc potencjał wzrostu temperatury powietrza istnieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość tego to nie śnieg tylko lodowce, tak samo jak na Grenlandii.

   Usuń
  2. to znaczy że wyspy królowej elżbiety nie będą akumulować więcej energi, i w ten sposób podnosić temperatury otoczenia?

   Usuń
 2. na zdjęciach satelitanych przepięknie wygląda błękitny lód,ładniej niż biały.

  OdpowiedzUsuń
 3. czy jest możliwe że jutro japońska agencja JAXA,oglosi że doszło do pobicia rekordu minimum zasięgu za 1 lipca ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem ale jak od dawna krakałem szanse na rekordowo małą ilość lodu we wrześniu w tym roku są znaczne.To przypuszczalnie"rekompensata" za niezbyt ciepły czerwiec w Polsce.Gorące powietrze zamiast płynąć na Europę środkową pomyka oceanem nad Grenlandię i okolice.

   Usuń
  2. Raczej nie. Przede wszystkim nie widać szans na dipol co najmniej do 10 lipca nie będzie dodatniej AO. Między 3 a 6 lipca topnienie może zwolnić do 50-80 tys km2 na dobę. Nie będzie lodu w Zat. Hudsona i C. Davisa i M. Labr.Więc zostanie teraz ten trudny lód. Ale od 7 lipca jeśli prognoza się sprawdzi to topnienie powinno przyspieszyć do 90-120 tys. km2, a jeśli nie to od 9-10 lipca. Bo wtedy może powstać dość sporych rozmiarów wyż. Ale dipola nie będzie.

   Usuń
  3. dobrze powiedziane może zwolnić do 50 000 km2 na dobę.

   Usuń
  4. czemu napisałeś rekompensata.

   Usuń
  5. w lipcu napewno uzbiera się 15 dni z wyżową pogodą.

   Usuń
  6. Napisałem"rekompensata" dla Ziemi aby było wiadomo że ciepło nie zniknie.Jak nie dojdzie do Polski to gdzie indziej.

   Usuń
 4. szanse na pobicie rekordu nie tylko bardzo realne,ale istnieje spora możliwość pobicia rekordu ze sporym naddatkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie pisząc kolejne artykuły (posty) wstrzymam się od prognoz co do września. Z uwagi na brak dipola i tym samym wypychania lodu przez C. Frama, to raczej będzie to 3 lub 4ty najmniejszy. Żeby doszło do pobicia rekordu to musiałby się pojawić teraz albo silny dipol i walić tak przez 40 dni non stop, albo po prostu wyż 1025-1030 hPa obejmujący przynajmniej 60% oceanu i działać tak przez najbliższe przynajmniej 15 dni. Non stop przez 15 dni, by Słońce wypaliło wszystko do cna. Ale tak raczej nie będzie. Wyż pojawi się kolejny (chyba) 7 lipca, ale pewnie będzie wisieć 4-5 dni. To za mało na rekord, ale dużo by oddalić się od 2013 i 2009.

   Usuń
  2. co najwyżej drugi.

   Usuń
  3. lepiej żeby słońce nie wypaliło wszystkiego do cna.

   Usuń
  4. Co do tego naddatku mam wątpliwości ale nowy rekord jest bardzo prawdopodobny.

   Usuń
 5. co do rekordowego minimum we wrześniu wystarczy że w sierpniu lód będzie roztapiać sę w takim tempie jak w 2012,w lipcu linie zasięgu pomiędzy 2012/2014 nie rozejdą się,to co zadecyduję to tempo topnienia lodu w siepniu,morze łaptiewów ładnie się nagrzewa, więc obstawiam w że w sierpniu właśnie tam powstanie GAC-2014.

  OdpowiedzUsuń
 6. a co się stało z danymi HYCOM 21 sierpnia 2013 dotyczącymi grubości lodu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są, wtedy zmienili satelitę, czy coś. Ja mam u siebie. Jak będzie 21 sierpień, to będzie porównanie, lub przy innej okazji wcześniej.

   Usuń
 7. no to które dane były prawdziwe te przed 21 sierpnia 2012 czy te po 21 sierpnia 2013,wymiana satelity musiała trwać tygodnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to nie wiem na czym to polegało. Ale i jedne i drugie dane są mniej więcej takie same. Z pewnymi tam różnicami.

   Usuń
 8. moim zdaniem to nie jest kosmetyczna różnica pomiędzy 21 a 22 sierpnia 2013,jest to skokowa różnica,nie chcę się dopatrywać spisków,ale wymana satelity musiała trwać kilka tygodni inaczej nie da się tego wytłumaczyć.

  OdpowiedzUsuń