Toplista

Ranking Blogów

niedziela, 27 lipca 2014

Arctic News - zlodowaciała perła

Ostatnie dwa tygodnie, a szczególnie ostatni tydzień są w Arktyce zimne. Warunki dla topnienia pokrywy lodowej nie są korzystne. Słaby, dość ograniczony napływ ciepłych mas powietrza z południa, znad kontynentów, przyczynia się do powolnego topnienia lodu. Jeszcze w czerwcu i na początku lipca topnienie lodu w Arktyce przebiegało na tyle szybko, że istniała możliwość powtórki z okresu 2011-2012. Teraz jest to już raczej niemożliwe, choć prognozy na najbliższe kilka dni zakładają dość silny napływ ciepła nad Ocean Arktyczny i przyspieszenie topnienia lodu. Jednak brak arktycznego dipola spowoduje, że topnienie lodu w najbliższych dniach nie będzie szybkie. Raczej rzędu 90 tys km2, ewentualnie dwa może trzy dni gdzie odnotowany zostanie spadek do 120 tys. km2. Mapa Wetterzentrale pokazuje zmiany temperatur w ciągu ostatniego tygodnia. Z powodu braku dodatniej AO i słabego transportu ciepła znad Azji i Ameryki Północnej zimno jest nad większością Oceanu Arktycznego.

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Pomimo złych warunków dla topnienia czapa lodowa wciąż się kurczy. Koncentracja lodu spadła, co jest nie tylko wynikiem działania wiatru, ale przede wszystkim nagrzanej wody. Lód topnieje od spodu, co było przedstawione ostatnio na mapach HYCOM. Granica lodu cofała się we wszystkich akwenach Oceanu Arktycznego za wyjątkiem Morza Barentsa. Z powodu braku transportu lodu przez cieśninę Frama szybko ulega topnieniu lód na Morzu Grenlandzkim. Cofa się także granica lodu na Morzu Beauforta, a pokrywa lodowa w południowej części Przejścia Północno-Zachodniego znika. Pomimo niekorzystnych warunków dla topnienia czapy polarnej, wciąż istnieją spore szanse na otwarcie szlaków morskich. Lód przy Cieśninie Wilkickiego ma postać kry lodowej. Także w przypadku Przejścia Północno-Zachodniego pojawił się prześwit między Morzem Czukockim a Beauforta.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu między 19 a 26 lipca 2014 roku.

 Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres druga połowa czerwca, lipiec i połowa sierpnia (kliknij, aby powiększyć). IARC-JAXA

Słabe topnienie przekłada się na statystyki. 26 lipca zasięg lodu arktycznego wg danych JAXA był... siódmym najmniejszym w historii pomiarów. 7,19 mln km2, to o 0,68 mln km2 więcej niż w 2012 roku i 0,25 mln km2 więcej niż w 2013 roku. Czapa lodowa kurczyła się przez ostatni tydzień ze średnią prędkością niespełna 50 tys. km2 na dobę. Drugi wykres (czerwona linia) ewidentnie to pokazuje. Ale czy tak będzie już do września? Może się to zmienić, chociażby ze względu na warunki pogodowe, jakie będą w tym tygodniu. Czapa lodowa będzie mniejsza niż rok temu, ale różnice nie będą duże. Wykres obok pokazuje zmiany indeksu Oscylacji Arktycznej. Niemal nieprzerwanie od 20 maja indeks AO jest ujemny, a tylko od czasu do czasu obojętny. Trudno przewidzieć, jak długo to będzie trwać, ale chyba dodatniej AO należy spodziewać się dopiero w połowie sierpnia, lub pod koniec przyszłego miesiąca. Do tego czasu dodatnia AO jeśli się pojawi, to tylko na dzień lub dwa o wartości raczej tylko 0,5.


Grubość arktycznej pokrywy lodowej 26 lipca 2014 roku. Naval Research Laboratory, HYCOM

Warunki dla topnienia czapy polarnej nie są korzystne, ale nie do końca. Na mapie HYCOM widzimy, że obszar pokrywy lodowej ciągnący się w przypacyficznym sektorze Arktyki zmniejszył swoją grubość z 3,5-3,9 m z końca czerwca do 2,8-3,2 m obecnie. Lód topnieje także wzdłuż wybrzeży Rosji, a nawet w pobliżu bieguna północnego, gdzie są obszary lodu o grubości 1,5 m, a nawet mniejszej.

Kra lodowa na Morzu Beauforta 26 lipca 2014 roku. Terra-Modis, NASA

A więc. Ostatnie dni nie przypominają wielkich roztopów z 2007, czy 2012 roku, ale słabe topnienie z 2009 roku. To nie jest nic niezwykłego, że mamy dwuletni okres słabych roztopów po dwuletnim okresie silnych roztopów. Średnia globalna temperatura na Ziemi w maju tego roku była o 0,72oC wyższa od średniej dla XX wieku. Należy się spodziewać, że prędzej czy później dojdzie do sytuacji, kiedy w Arktyce zniknie cały lód, gdyż temperatura na Ziemi rośnie. A warunki pogodowe nie zawsze muszą pokrywać się ze światową temperaturą. 2010 rok był najcieplejszy w historii pomiarów, a roztopy nie były rekordowe, jak w nieco chłodniejszym 2012 roku. Dla ścisłości 2012 rok był 10-tym najcieplejszym w historii pomiarów, kiedy to globalna temperatura była o 0,57oC wyższa niż średnia z XX wieku.  


Zobacz także:
 • Arctic News - chmury, wiatr i powtórka 2008-2009, niedziela, 20 lipca 2014 
 • Arctic News - szlaki morskie, niedziela, 13 lipca 2014 Minął kolejny tydzień, w którym indeks Oscylacji Arktycznej był ujemny, a topnienie czapy polarnej wciąż jest intensywne, choć nieco wolniejsze niż w 2012 roku. Przez prawie cały tydzień w Arktyce dominowało wysokie ciśnienie, przez co warunki dla topnienia lodu były dobre. Na uwagę teraz zasługują słynne szlaki morskie, zwłaszcza Przejście Północno-Zachodnie. Rośnie prawdopodobieństwo, że pod koniec sierpnia zostanie otwarte. W 2013 roku ten legendarny szlak morski był niedostępny...

24 komentarze:

 1. Trzymam kciuki za rekord dekady, może na jeden z większych zasięgów w tym wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja trzymam kciuki za to by upadły kurorty narciarskie w polsce i w alpach,a kolejna zima zapowiada się cieplejsza niż poprzednia. $ dutki a raczej ich brak.

   Usuń
  2. gdyby nie byłoby lodu w arktyce to zimą ciepło bardzo szybko zostawałoby wywalane z powierzchniowych warstw wody.

   Usuń
 2. 2012 był 10-tym,a obecny rok okazał się poprostu za ciepły i za wilgotny dla topnienia lodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie za ciepły, ani nie za wilgotny, tylko po prostu ciepło nie może się dostać do Arktyki. Ciepłe i suche powietrze słabo wdziera się nad Ocean Arktyczny, stąd też jest tam niezbyt ciepło i pochmurno, choć nie wszędzie.

   Akurat nadmiar ciepła jest nad nami, a poza tym nad półn. Kanadą i Tajmyrem czy Australią.

   Usuń
  2. którym najcieplejszym w historii był zeszły rok?

   Usuń
  3. czwarty (0,62oC) ex aequo z 2003 rokiem.

   Usuń
 3. trzeba by było sprawdzić jaka jest krelacja między topnieniem lodu w arktyce,a globalnymi rekordami na wykresach temperatur wszechoceanu.

  OdpowiedzUsuń
 4. być może to nadmiar wilgoci nad północną azją,kanadą,i nad samą arktyką,tworzy ową barierę dla napływu suchych i ciepłych mas powietrza nad arktykę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mniej więcej, chodzi o prąd strumieniowy, który blokuje ciepłe i suche powietrze znad lądów. Zimno utknęło w Arktyce bo jest ujemna AO. A my płacimy za to upałami i nawałnicami. Szczerze mówiąc, to mam już dość tego tropikalnego lata w Polsce. Dopóki będzie ujemna AO, lód nie będzie się topić szybko, a my będzie mieli tropikalne lato. Z prognozy wynika, że ujemna AO będzie co najmniej do 10 sierpnia.

   Usuń
  2. przyczyna słabych roztopów może być tylko jedna rozpad prądu strumieniowego.

   Usuń
  3. w 2012 prąd strumieniowy zaczął się wcześniej rozpadać,ale nie było czegoś takiego żeby w ogóle nie było prądu strumieniowego w lipcu tak jak w tym roku.

   Usuń
 5. ale dziwna ta korelacja cieplejsze lata i blokady dodatniej ao,może to przypadek ale nigdy nie wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
 6. dużo lodu pozostanie w arktyce=duża oszczędność na opale drewna zimą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo lodu na północy oznacza tylko chłodniejszy okres, albo zimniejszy klimat.
   Dawniej było tego lodu znacznie więcej, a zimy seriami były sroższe niż lżejsze.
   Korelacja ciepła zima-aktywny ocean jest oczywista, podobne teorie dotyczą srogości zimy w zależności od jej startu na Syberii, czyli tak zwany efekt lodówki.
   Wyjątkowo 2006-2007-2008 lekka strefowa zima, mało lodu w Arktyce.

   Usuń
 7. ogólnie najważniejszym wskaźnikiem globalnego ocieplenia jest wykres globalnej temperatury,a nie lód,metan w arktyce uwolni się bez względu na ilość lodu w arktyce to temperatura głębin wody działa na metan a nie powierzchniowe warstwy wody

  OdpowiedzUsuń
 8. temperatura głębokich warstw wody oddziaływuje na pokłady metanu,a to czy stopi się tyle lodu czy tyle to jest mniej istotne.

  OdpowiedzUsuń
 9. moim zdaniem dipol wogóle nie powinien się pojawiać,ponieważ arktyka i cały jej ekosystem potrzebują odwleczenia egzekucji.

  OdpowiedzUsuń
 10. w latach 40 w arktyce było cieplej niż obecnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale źeś palnął: http://arcticicesea.blogspot.com/2014/01/w-latach-40-xx-w-arktyka-bya-cieplejsza.html

   Usuń
  2. klimat ociepla się tylko dla tego że w tej chwili słońce jest niezwykle aktywne.


   sceptyk ocieplenia klimatu.

   Usuń
  3. mijanie się z prawdą,to może zaboleć wszystkich sceptyków.

   Usuń
 11. naukowcy porównują globalną temperaturę do średniej z ostatnich 130 lat,a powinni porównywać tylko do XIX wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. doliczanie do bazy porównywania globalnej temperatury,ostatnich 40 lat sporo zaniża wzrost globalnej temperatury.

   Usuń