sobota, 4 lipca 2015

Przewidywania na wrzesień 2015 i bieżąca sytuacja

Ukazujący się co roku na koniec czerwca raport Sea Ice Outlook przedstawia zestawienie prognoz dla wrześniowego minimum arktycznego. Na raport składają się prognozy różnych instytucji naukowych, meteorologicznych, mniej lub bardziej profesjonalnych organizacji, czy grup naukowych. Zasięg lodu w Arktyce odnosi się do danych ze strony: colorado.edu i wyglądają one tak:

2005: 5.57
2006: 5.92
2007: 4.30
2008: 4.73
2009: 5.39
2010: 4.93
2011: 4.63
2012: 3.63
2013: 5.35
2014: 5.28

Są to dane wrześniowego minimum w mln km2. W stosunku do raportów i pomiarów NSIDC, są one zawyżone o 0,2 mln km2

A teraz, jakie były przewidywania rok temu? Mediana prognoz pokazywała 4,7 mln km2, (przy danych NSIDC byłoby to około 4,5 mln km2). Była więc to prognoza nietrawiona, zestawienie powyżej pokazuje, że zasięg lodu w Arktyce był 0,5 mln km2 większy. 

A teraz prognozy na ten rok:

Prognozy wrześniowego minimum zasięgu lodu na 2015 rok według różnych instytucji.

Tym razem mediana pokazuje 5 mln km2 (od 4,4 do 5,2 mln km2). Czy są to prognozy nietrafione? W sumie to nikt nie przewiduje rekordu w tym roku, poza Peterem Wadhamsem. Pierwszy słupek na wykresie. Według Wadhamsa w tym roku zasięg lodu spadnie do około 1 mln km2. Jeśli uznać, że prognozy są pesymistyczne, czyli zasięg lodu będzie o te 0,5 mln km2 większy, to należy spodziewać się dość spektakularnego wzrostu na Oceanie Arktycznym. No i możliwe jest zamieszanie, afera medialna, gdzie naukowcy po raz kolejny zostaną oskarżenie o alarmizm. A to może odbić się na negocjacjach klimatycznych. Sceptycy, a dokładnie specjalnie do tego zatrudnieni ludzie będą mieć argument do forsowania jak najłagodniejszych postanowień co do redukcji emisji CO2 do atmosfery. Bo tak chcą wielkie koncerny i co niektórzy politycy. W końcu biznes i pieniądze są ważniejsze od klimatu, czy środowiska.


Bieżąca sytuacja

Topnienie lodu w Arktyce ostatnio przyspieszyło, zasięg lodu jest i tak znacząco mniejszy od tego z lat 80. XX wieku. 2 lipca zasięg arktycznego lodu morskiego wyniósł 10,02 mln km2. To około 1 mln km2 mniej niż kilkanaście lat temu.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. Uni Bremen, AMSR2

Temperatury wokół Oceanu Arktycznego są wysokie. Ostatnio wiele się mówi o fali upałów w Europie, w tym w Polsce. Nikt jednak nie zwraca uwagi na wysokie temperatury w rejonie koła polarnego, a nawet za kołem. Powód jest rzecz jasna prosty - nikt tam nie mieszka. Jednak syberyjska i kanadyjska tajga i tundra znajdują się na obszarze wiecznej zmarzliny. A ta pod wpływem wysokich temperatur topi się i uwalnia do atmosfery metan.

Temperatura powietrza na półkuli północnej 4 lipca 2015 roku o godzinie 3:00 UTC. Climate Reanalyzer

Odchylenia temperatur na Syberii, w pobliżu Morza Wschodniosyberyjskiego są bardzo wysokie. Temperatury miejscami przekraczają 30oC, sięgając nawet 37oC. Tak wysokie wartości oznaczają szybkie topnienie wiecznej zmarzliny, emisję zgromadzonego od setek tysięcy lat weń metanu i dalszy wzrost temperatur, co stanowi samonapędzające się dodatnie sprzężenia zwrotne. 





 Kra lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim 3 lipca 2015 roku. Terra, NASA

Jeśli zaś chodzi o prognozy na wrzesień 2015, to są to jedynie prognozy. Przy założeniu, że warunki pogodowe będą takie sobie. A jeśli zmienią się radykalnie? Prognozy na najbliższe dni na to wskazują. Co będzie potem? Nie wiadomo.


Zobacz także:

6 komentarzy:

  1. Na pewno te 4 000 000 km2 będą w tym roku przekroczone.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czyli stabilizacja na poziomie 5 mln, a są wieszcze co mówią, że już w latach 20 we wrześniu stała pokrywa zamieni się w dryfującą krę, wygląda jednak na to, że jeszcze 20 lat spokoju.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wystarczy znaczny wzrost temperatur w połączeniu z wiatrem, by lód zniknął jeszcze w tej dekadzie.

    OdpowiedzUsuń
  4. http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nawet-stopienie-calego-lodu-na-ziemi-nie-podniesie-poziomu-morza-111

    OdpowiedzUsuń
  5. http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nawet-stopienie-calego-lodu-na-ziemi-nie-podniesie-poziomu-morza-111

    OdpowiedzUsuń
  6. https://www.youtube.com/watch?v=eaQ7McOx8hI

    OdpowiedzUsuń