środa, 24 lipca 2013

Lady Dana 44 - uziemiona

Dowodzona przez kapitana Ryszarda Wojnowskiego załoga jachtu Lady Dana 44, jest zmuszona do wstrzymania swojego rejsu. Powodem jest duże zlodzenie wschodnich krańców Morza Karskiego i Cieśniny Wilkickiego, która oddziela półwysep Tajmyr od Ziemi Północnej. Obszary w przeciwieństwie do ostatnich dwóch lat, wciąż są pokryte lodem.

Trasa morska jachtu Lady Dana 44, na tle stanu lodu arktycznego, 23 lipca 2013 roku, AMSR2, Arctishe Pinguin.
Załoga jachtu przybyła na archipelag Ziemi Franciszka Józefa 17 lipca, na 22 lipca planowane było wpłynięcie do portu Tajmyr, leżącym na wybrzeżu półwyspu o tej samej nazwie. Obecnie przebywają oni w starej stacji polarnej Tichaja Buchta na Wyspie Hookera, jednej z wysp Ziemi Franciszka Józefa. Załoga planuje minąć Nową Ziemię na początku sierpnia.

Wschodni kraniec Morza Karskieg i Cieśnina Wilkickiego (w górnej części zdjęcia), 23 lipca 2013 roku, Terra-Modis.
Arktyczny lód wciąż pokrywa obszary wód okalających Ziemię Północną, z tego powodu dalszy rejs jest niemożliwy. Ale mimo wszystko żeglarze nie zamierzają rezygnować, zwłaszcza, że wolne od lodu jest Morze Łaptiewów. Lód znika i oddala się od wybrzeży rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Toteż dalszy etap rejsu będzie już łatwy, o ile na drodze nie stanie sztormowa pogoda.
Cieśnina Wilkickiego, 23 lipca 2013 roku, Terra-Modis.
Wybrzeże Ziemii Franciszka Józefa.

Ziemia Franciszka Józefa jest daleko na północ wysuniętym archipelagiem, który został odkryty przez austro-węgierską ekspedycję naukową Juliusa von Payera i Karla Weyprechta na statku „Admiral Tegetthoff, 30 sierpnia 1973 roku. Wyspy te cechuje surowy klimat, gdzie granica wiecznego śniegu przebiega już na wysokości 100 m.n.p.m. Maksymalne temperatury latem nie przekraczają +12 °C.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz