sobota, 13 lipca 2013

Szczyt topnienia na Grenlandii

Grenlandia jest obecnie w szczytowym momencie topnienia swoich lodowców. Największe topnienie ma miejsce w lipcu, a zbliża się już jego połowa. Po 20 lipca topnienie lądolodu będzie się zmniejszać, choć wciąż będzie wysokie. W tym roku zasięg topnienia jest mniejszy niż w ubiegłym roku, obecnie topi się jedna trzecia lodowców, rok temu topiła się połowa powierzchni z apogeum sięgającym ponad 90%.
Trend topnienia grenlandzkich lodowców na tle średniej z ostatnich lat, NSIDC.


W chwili obecnej największe obszary topnienia, to południe Grenlandii, NSIDC.Lodowiec Petermanna, oraz Cieśnina Naresa w lewej części zdjęcia, 12 lipca 2013 roku, Terra-Modis.

Ten rok zapisze się, jako stosunkowo spokojny, jeśli chodzi o topnienie na Grenlandii. Jednak obecny trend topnienia wciąż pozostaje powyżej normy z ostatnich lat. Trend ocieplania się Grenlandii utrzymuje się. Trzeba jednak wiedzieć, że jeden rok może być spokojny, a następny już nie, gdzie topnienie, tak jak rok temu może być niezwykle intensywne. Czyli może okazać się, że za rok lub dwa lata znów będzie się topić ponad połowa powierzchni grenlandzkiego lądolodu.
Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz