niedziela, 28 lipca 2013

Ciepło w oceanie

Wody oceaniczne, które okalają czapę lodową Arktyki są cieplejsze niż być powinny. Na uwagę zasługuje tu Morze Beringa i Cieśnina Beringa, gdzie temperatura wód wynosi około 10oC, a miejscami sięga nawet 16oC. Ciepłe jest też Morze Barentsa, gdzie temperatura wód wynosi ponad 10oC.
 
Temperatura wód okalających czapę lodową Arktyki, 28 lipca 2013 roku, DMI/COI.

Na mapie przedstawiającej anomalie termiczne, jest to wyraźnie widoczne. Od dłuższego już czasu wody Morza Barentsa i Karskiego, a także Czukockiego mają podwyższoną temperaturę, która sprzyja topnieniu lodu. Co prawda zasięg lodu zmniejsza się powoli, to szybko ulega zmniejszeniu powierzchnia i grubość.

Anomalia termiczne wód na północ od 60-tego równoleżnika, 28 lipca 2013 roku, DMI/COI.Rozkład mas powietrza i ich temperatury na świecie, 26 lipca 2013 roku.

Doszło także do sytuacji, gdzie w wyniku działania ciepłych (właściwie to gorących) mas powietrza nagrzewaniu ulegają rzeki. Naszą uwagę kierujemy tu na rosyjski Ob, który wprowadził do Zatoki Obskiej wodę, które nagrzała akwen do ponad 20oC. Zatoka Obska jest obecnie tak ciepła, jak Morze Bałtyckie, a nawet cieplejsza. Choć jej północna część ma tylko (i aż tylko) od 4 do 6oC. Na mapie Wunderground, widać jak daleko tropikalne masy powietrza przemieściły się za krąg polarny na Syberii, w rejonie Zatoki Obskiej. Te same masy powietrza ostatnio ingerują w pogodę w Europie.


Zatoka Obska i pożary u wybrzeżu Oceanu Arktycznego, 27 lipca 2013 roku. Terra-Modis.

Obecnie na Syberii,  w rejonie Zatoki Obskiej panują upały, a także, co widać na zdjęciu Terra, pojawiły się dość pokaźnych rozmiarów pożary. Wysokie temperatury, pożary lasów  i tundry, powodują dodatkowo emisję metanu uwięzionego tuż pod powierzchnią ziemi.  Produktem pochodzącym z pożarów jest też dwutlenek węgla. Te procesy potęgują ocieplanie klimatu w tym regionie.

Zobacz także:

2 komentarze:

  1. Globalne ocieplenie postępuje, ale w tym roku nie wyrówna linii z 2012. Ale zapewnie lód będzie się szybko topił, a zima będzie ekstremalnie ciepła w Polsce, jak w roku 2007

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, w tym roku jest możliwe nawet 5 mln km2, chyba, że coś jeszcze stanie z pogodą. Grubość lodu wygląda nieciekawie. Raport zresztą dziś wstawię. Sytuacja jest nie pewna.

    Wszystko zależy od prądów strumieniowych. Może być ekstremalnie ciepła, ale nie licz, że będzie równocześnie słoneczna. Nawet w którymś odcinku ser. "Fala zbrodni" jeden z bohaterów narzekał na "zimową" pogodę.

    OdpowiedzUsuń