niedziela, 21 lipca 2013

Powódź na biegunie II

W rejonie bieguna północnego, jak i  zapewne na samym biegunie północnym trwa powódź. Nie jest to taka powódź jak na lądzie. Kiedy człowiek znajduje się na pokrywie lodowej Arktyki, ma wrażenie jakby chodził po stałym lądzie. Pokrywa lodowa  jest gruba średnio na dwa metry i pełna bruzd, a nawet wzniesień, co sprawia, że obszar ten może wydawać się lądem, a nie pokrytym lodem, takim jaki sobie każdy człowiek wyobrażania. Dlatego też takie zjawiska, jakie obserwujemy (co widać na zdjęciach) przypominają lądową powódź. Arktyczny lód znacznie bowiem różni się od tego, jaki możemy zobaczyć w naszych jeziorach, czy stawach.


Widok z kamery dryfującej stacji pomiarowej w pobliżu bieguna północnego, 20-21 lipca 2013 roku, Washington.edu, An Automated Scientific Observatory in the Central Arctic Ocean.
Te zdjęcia pochodzą ze spacjalnych kamer, które mogą dryfować w wodach Oceanu Arktycznego, między krą lodową.

Pogoda w rejonie bieguna północnego cały czas się zmienia. Raz jest słonecznie, by za kilka godzin się zachmurzyło. Czasami występują opady deszczu. Obecnie w rejonie bieguna północnego temperatura wynosi 1oC.

Stan grubości arktycznego lodu morskiego, 20 lipca 2013 roku, ACNFS.

To najnowsza mapa pokazująca stan grubości arktycznego lodu morskiego. Sytuacja robi się dramatyczna.  I choć pokrywa lodowa w ciągu ostatnich trzech dni topi się powierzchniowo bardzo wolno, to drastycznie pogarsza się stan lodu, a prognozy na następne dni są złe. 23-24 lipca może pojawić się sztorm ze spadkiem ciśnienia do 985 hPa. Nie będzie to silny sztorm, ale wiatr będzie na tyle silny, że na pewno naruszy delikatną obecnie strukturę lodu.

Zobacz także:

10 komentarzy:

 1. Pięknie. Przez to w Polscę będzie 37 stopni, a Grenlandia stopi się zupełnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grenlandia się nie stopi, bo ostatnio jest tam bardzo zimno

   Usuń
  2. Anonimowy, no i wykrakałeś 29 lipca w Łodzi o 18:00 odnotowano 36,7 st C
   http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=12465&ndays=30&ano=2013&mes=07&day=30&hora=18&ord=REV&Send=Send

   Usuń
  3. Grenlandia się nie stopi tak szybko bo jest ze skał. Stopi się co najwyżej lód znajdujący się na niej i wtedy znowu jej nazwa będzie adekwatna do wyglądu.

   Usuń
  4. Po prostu złe zrozumienie zdania, albo mój błąd. Tak czy owak chodzi o lód na wyspie, a nie całą wyspę.
   Grenlandia była zielona za czasów wikingów, oczywiście nie cała. Lądolód był na południu i wschodzie wyspy o 50-70 km dalej. Wikingowie o tym pewnie nie wiedzieli, dlatego taka nazwa wyspy.

   Usuń
 2. Ja tam lubię ciepełko

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=9j7IsYSS2b0

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna pogoda na cabrio ^.^ Lod jest bleeeeee.... xd

  OdpowiedzUsuń
 5. CO to kur$(@a znaczy, sytuacja robi się dramatyczna?? Bo jak nie będzie lodu to co? Zwyczajnie nie będzie lodu tylko woda i tyle. Będzie cieplej!!! Przypominam, że w powodu zwiększenia się CO2 na naszej planecie, roślinki zmniejszyły ostatnio powierzchnię pustyń na Ziemi o 10%... to też jest tragedia??

  OdpowiedzUsuń