piątek, 12 lipca 2013

Czyste niebo nad Arktyką

Potężny wyż wciąż dostojnie rozpościera się między Ameryką Północną, a wschodnią częścią Rosji. W jego wnętrzu, 11 lipca ciśnienie wynosiło 1030 hPa. Dzisiaj zmalało, a wyż ma nieco osłabnąć, ale i tak przynajmniej przez kilka dni będzie znajdować się mniej więcej w tym samym miejscu.
Sytuacja baryczna nad Arktyką z 11 lipca, Wetterzentrale.


Podobna sytuacja miała miejsce w 2007 roku, gdzie przez wiele dni nad Arktyką utrzymywał się wyż, który przynosił słoneczną pogodę. Efektem było szybkie topnienie lodu. Obecnie sytuacja jest podobna, a obecność antycyklonu robi swoje. Lód topi się dość szybko, ze średnią prędkością 0,1 mln km2 .

Tak wyglądała sytuacja w lipcu 2007 roku, było podobnie jak teraz, choć na tych mapach widać różnice, to każdego dnia wyglądało to inaczej. Ale właśnie słoneczna pogoda, była przyczyną rekordowego topnienia lodu w 2007 roku. Wetterzentrale.

W tym roku sytuacja może wyglądać gorzej z uwagi na to, że lód jest cieńszy. W 2007 roku lód był pół metra grubszy niż obecnie. Taki wyż może się okazać zabójczy dla arktycznego lodu.


Anomalia termiczne wód okalających pokrywę lodową w Arktyce, 12 lipca 2013 roku, DMI/COI.

Wody mórz, co widać na mapie, ogrzały się na tyle, że mogą bez problemu topić pokrywę lodową. I dotyczy to nie tylko tego jednego regionu, gdzie jest wyż baryczny. Ciepłe jest m.in. Morze Łaptiewów, gdzie właśnie tam ostatnio powiększa się wielka dziura w lodzie.

Doskonale widoczna czapa lodowa Arktyki między Rosją, a Alaską, 11 lipca 2013 roku, Terra-Modis.


Słonecznie jest także nad Morzem Łaptiewów, co umożliwia szybkie topnienie tamtejszego paku lodowego.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz