poniedziałek, 15 lipca 2013

Mackenzie także pomaga topić lód

Nad Arktyką wciąż utrzymuje się wyż, który przemieścił się nieco w stronę Alaski. Nad tym obszarem, tj. nad Morzem Beauforta, Czukockim i nad samą Alaską króluje słoneczna pogoda. To dobre warunki dla topnienia lodu arktycznego. Jednak nie tylko sama pogoda przyczynia się do arktycznych roztopów. Także rzeki odgrywają swoją rolę w topnieniu lodu.

Ujście rzeki Mackenzie w północnej Kanadzie.


Jedną z nich jest kanadyjska rzeka Mackenzie, która niesie ciepłą, słodką wodę do Oceanu Arktycznego. Rzeka ta przepływa przez region Kanady, gdzie latem temperatury w ciągu dnia przekraczają 20oC, nierzadko sięgając 30oC. Trwający także nad lądem dzień polarny sprzyja nagrzewaniu się wody w rzece. Rzeka ta niesie wodę, jak inne rzeki w Kanadzie, Alasce i w Rosji do Oceanu Arktycznego. Ciepła woda nagrzewa wody morskie oceanu i topi lód. Nie jest to zjawisko wielkoskalowe, bo rzeki nie transportują aż tyle wody, by mieć znaczący wpływ na całą czapę lodową Arktyki. Jednak pomagają one uruchomić dodatnie sprzężenie zwrotne w rejonie swego ujścia. W ten sposób tworzy się swoista kieszeń ciekłej wody, która jest potem efektywnie nagrzewana przez słońce. Jak wiadomo ciemny ocean pochłania około 90% światła słonecznego, a lód tylko 10%. Tak właśnie dzieje się teraz, kiedy rzeka niesie ciepłą wodę, która topi lód. Teraz kiedy ten obszar jest pozbawiony lodu, może się nagrzewać. Konsekwencją jest dalsze topnienie lodu. I właśnie teraz będzie można owo zjawisko obserwować.
Ujście rzeki Mackenzie do Morza Beauforta i topniejący lód, 14 lipca 2013 roku, Terra-Modis.

Na tym zdjęciu wykonanym przez satelitę Terra można zobaczyć rzekę Mackenzie i to, co transportuje ona do Oceanu Arktycznego. Na fotografii wyraźnie widać osad rzeczny, który wpada do Morza Beauforta. W tym obszarze woda ma 5-10oC, dzięki czemu lód może się topić, odsłaniając kolejne obszary, które będą się nagrzewać i dalej topić kolejne partie lodu. Takie zjawisko doskonale było widoczne rok temu, kiedy w Morzu Beauforta znajdował się duży ubytek w lodzie.Zobacz także:

2 komentarze:

 1. A już i na półkuli południowej zaczyna robić się ( prawdopodobnie) też nieciekawie:
  http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/112684,rekordowo-cieplo-na-lodach-antarktydy

  OdpowiedzUsuń
 2. Strony Twoja pogoda nieczytam, ale o Antarktydzie słyszałem.
  Mógłbym, a może i nawet bym chciał stworzyć nowego bloga o Antarktydzie, ale no cóż. Musiałbym się skopiować. A zwłaszcza, że ostatnio Google ma awarię CMS-a i muszę ręcznie wklepywać tekst. Ale nawet bez awarii, to i tak niebyłoby czasu, a nawet jeśli, to już niechciałbym mi się przesiadywać dodatkową godzinę przed komputerem.
  A poza tym piszę o Arktyce, bo ma wpływ na nas. Antarktyda nie, bo leży na drugiej półkuli. Jak już to podniesie nam poziom Bałtyku.

  Wzoruję się na Arctic News i Neven.

  OdpowiedzUsuń