czwartek, 18 lipca 2013

Słabnie wyż nad Morzem Beauforta

Potężny wyż, który królował nad znaczną częścią Oceanu Arktycznego właśnie traci na sile i kurczy się. Centrum wyżu z ciśnieniem 1020 hPa przesunęło się teraz w okolicę Wyspy Banksa, nad Morzem Beauforta. Wyż ma stopniowo słabnąć, ale w innym miejscu Arktyki, bo nad Morzem Łaptiewów powstaje kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia.

Sytuacja baryczna w Arktyce 18 lipca 2013 roku, Wetterzentrale.

Co będzie później czyli w następnym tygodniu nie wiadomo, a przynajmniej z racjonalnego punktu widzenia. Modele pogodowe mogą się nie sprawdzić. Może się okazać, że w następnym tygodniu powstanie kolejny wyż, lub ten co teraz się tworzy nad Morzem Łaptiewów, przesunie się nad centrum Arktyki.

Morze Beauforta (w lewym, dolnym rogu - Wyspa Banksa), na zachodzie widoczna strefa chmur, 17 lipca 2013 roku, Terra-Modis.

Konsekwencją słabnącego antycyklonu jest pogorszenie pogody. Jeszcze dwa dni temu nad Morzem Beauforta, nad Czukockim i Wschodniosyberyjskim, panowała słoneczna pogoda. Teraz niebo jest tam w mniejszym, lub większym stopniu zachmurzone, co widać na zdjęciu Terra.


Przewidywana sytuacja baryczna w Arktyce 21 lipca 2013 roku, Wetterzentrale.

Trudno jest przewidzieć to, co będzie za pięć i więcej dni, gdyż modele pogodowe, a szczególnie GFS są zawodne w dłuższym horyzoncie czasowym. Dlatego skupiamy się na dwóch-trzech najbliższych dniach. A na ich podstawie można stwierdzić, że warunki dla topnienia lodu wciąż będą.  
Pokrywa lodowa Arktyki wciąż jest większa niż ta z przed roku. Jej zasięg wynosi teraz około 7,9 mln km2, czyli o mniej więcej 0,4 mln km2 więcej niż rok temu o tej samej porze. Ze względu na zmieniające się non stop warunki pogodowe w Arktyce, trudno jest wywnioskować to, jak będzie wyglądać czapa lodowa pod koniec sierpnia tego roku.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz