wtorek, 9 lipca 2013

Morze Beauforta zaczyna się uwalniać spod lodu

Topnienie lodu w Arktyce rozkręciło się już na dobre, gdzie codziennie znika średnio 0,1 mln km2. Tempo topnienia lodu jest teraz szybsze niż rok temu i linia trendu tego roku dogania tę z 2012. Jeśli proces topnienia będzie na takim poziomie, jakim jest, to za kilkanaście dni zasięg lodu będzie wynosić tyle i ile rok temu (tego samego dnia), a to niebezpieczny scenariusz. Naszą uwagę kierujemy teraz na Morze Beauforta i Czukockie, gdzie proces zaniku lodu przyspiesza.
Stan arktycznego lodu morskiego w Morzu Beauforta i Czukockim, AMSR2 Arctische Piguin.


Na mapie AMSR2 z 8 lipca 2013 roku pokazany jest obszar Morza Beauforta i Czukockiego, gdzie pokrywa lodowa zaczęła się cofać. Choć do otwarcia Przejścia Północno-Zachodniego jest jeszcze daleko, to wyraźnie widać, jak lód na całej niemal długości Morza Beauforta się cofnął o kilkadziesiąt kilometrów. Szybko też topi się pak lodowy w Morzu Czukockim, gdzie jedną z przyczyn jest szybki zanik lodu w Morzu Beringa i Cieśninie Beringa w maju tego roku.

Sytuacja baryczna w Arktyce 9-11 lipca 2013 roku, (kliknij, aby powiększyć) Wetterzentrale..


Obecnie przyczyną szybkiego topnienia lodu w tym regionie jest duże nasłonecznienie, które wiąże się z potężnym obszarem wysokiego ciśnienia. Potężny wyż powstał 8 lipca i może się umocnić. To zapewni ładną pogodę podczas wciąż trwającego w pełni dnia polarnego. Konsekwencją będzie szybkie topnienie jednorocznego lodu.  

Morze Beauforta i topniejący wzdłuż wybrzeży Kanady i Alaski lód, 8 lipca 2013 roku, Terra-Modis.


Morze Czukockie w połowie wolne od lodu, 8 lipca 2013 roku, Terra-Modis.

Zdjęcia Terra pokazują obszary, gdzie pokrywa lodowa może się w najbliższych dnia szybko topić. Jeśli ładna pogoda będzie się utrzymywać przez kilka dni, to lód w tamtym regionie będzie szybko znikać. Jak na ironię, jeszcze kilka dni temu obszar paku lodowego w Morzu Beauforta topił się powoli, o wiele wolniej niż rok temu. Ta zaległość w topnieniu lodu, może teraz zostać nadrobiona. Różnica w wielkości pokrywy lodowej w stosunku do poprzedniego roku zmniejsza się i jest już mniejsza niż 0,4 mln km2.


Zobacz także:

2 komentarze:

  1. nagłe przyspieszenie topnienia lądolody grenlandzkiego http://nsidc.org/greenland-today/

    papa ohara

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba poczekać do końca tygodnia, to może być tylko chwilowe zdarzenie.

    OdpowiedzUsuń