czwartek, 11 lipca 2013

Lekkie ocieplenie w Arktyce

W maju i czerwcu w Arktyce było chłodno, gdzie w wielu miejscach temperatury były o kilka stopni poniżej normy. Ostatnio jednak wartości termiczne nieco wzrosły. Obszarów, gdzie temperatury są poniżej normy jest niewiele, co pokazuje poniższa mapa.
Anomalia termiczne na świecie i w Arktyce, 10 lipca 2013 roku, NOAA.

Patrząc na wykres zmian temperatury w centrum Arktyki zauważamy, że średnia termiczna jest latem poniżej normy. Największe dodatnie odchylenia w tym roku występowały zimą.

Zmiany temperatur w centralnej Arktyce w 2013 roku, COI.

Na tej mapie poniżej widać anomalie termiczne jakie mogą się pojawić do 19 lipca. Z powodu występowania rozległego wyżu, temperatura miedzy Ameryką Północną, a Rosją wzrośnie.

Anomalie termiczne w Arktyce w najbliższych dniach, Meteomodel.pl.Temperatury w Arktyce, 11 lipca 2013,Wetterzentrale.

W centralnej części Arktyki temperatury są na poziomie odwilży, na biegunie północnym jest od -0,5oC do +0,5oC. Na obrzeżach w zależności do regionu temperatury wynoszą kilka stopni powyżej zera. Ogólnie ten okres letni jak na razie nie odbiega od norm, temperatury w Arktyce obecnie nie są ani za wysoki, ani też za niskie.

Zobacz także:

3 komentarze:

 1. Mocno przestrzegam przed wykresem temperatur z DMI, bowiem może być on bardzo mylący. Średnia została wyznaczona na podstawie reanalizy ERA40, dane obecne to analiza z modelu ECMWF. Obie te analizy nie są ze sobą kompatybilne. ERA40 pokazuje np. wyższe temperatury w Arktyce, niż ERA-Interim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli te temperatury mogą być w rzeczywistości wyższe?

   Spoglądając na mapę NOAA, temperatury są w normie.

   Usuń
  2. Rzeczywista anomalia może być wyższa. Dowiemy się tego za około 3 miesiące, kiedy będzie można lipcowe dane z reanalizy ERA-Interim porównać do średniej wieloletniej z tejże reanalizy.

   W ubiegłym roku dane DMI wskazywały iż temperatury > 80N były lekko poniżej normy, chociaż później reanaliza ERA-Interim wskazywała 0.18 powyżej normy 1981-2010:
   http://meteomodel.pl/klimat/arctic/201207.png

   Ogólnie te dane na DMI są w ogóle nieporównywalne, gdyż oni odnoszą średnią z ERA40 do 2002 do danych z siatki T1279 modelu ECMWF. ERA40 miała chyba rozdzielczość 2.5 stopnia, a T1279 jakieś 12km, przy czym wynik może być na 0.5 stopnia.

   Usuń