Toplista

Ranking Blogów

środa, 14 maja 2014

Wydmuszka na Czukockim

Lód na Morzu Czukockim rozpada się. Napływ ciepłego powietrza oraz niewielkie zachmurzenie przyczyniają się do szybkiego topnienia lodu na Morzu Czukockim. Animacja poniżej pokazuje zmiany w pokrywie lodowej w ciągu ostatnich dni.

Zmiany w pokrywie lodowej Arktyki między 10 a 13 maja 2014 roku. AMSR2

Na zdjęciu satelitarnym możemy zobaczyć dokładnie, jak wygląda stan lodu na Morzu Czukockim. W Cieśninie Beringa lód już się stopił. Drobna kra lodowa w tych wodach to lód pochodzący z Morza Beringa.

Topniejący lód na Morzu Czukockim, 13 maja 2014 roku. NASA

Temperatura powietrza jest tam wysoka, sięga 2-3oC, na Wyspie Wrangla 13 maja temperatura maksymalna wzrosła do 2,6oC. Nic więc dziwnego, że arktyczny lód szybko się rozpada. Tak szybki rozpad lodu w tej części Arktyki może przyspieszyć topnienie reszty pokrywy lodowej w najbliższych tygodniach. 


Zobacz także:

6 komentarzy:

 1. Osobiście uważam że jeżeli nie będzie niespodzianek to najpóźniej za 2 dekady lodu na biegunie północnym nie będzie już w czerwcu. ale nie wykluczam że już za10 lat.Należy pamietać że w czerwcu i lipcu energia która tam dociera jest wieksza niż na równiku.Dlatego jak zostanie pochłonięta to będzie mocno grzać nie tylko Arktykę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W swoich analizach tempa topnienia lodu należy wziąć pod uwagę to jak często mylą się naukowcy w swoich przewidywaniach i ciągle modyfikują swoje prognozy bo nie wzięli jakiegoś czynnika pod uwagę. Czy jesteśmy pewni, że już wszystko wiemy?
   Nie mam na to oczywiście dowodu, że tak myślałem, ale jak słuchałem dobrych parę lat temu prognoz co do tempa topnienia to wykazywałem daleko idący sceptycyzm, będą przekonanym, że to tempo jest o wiele szybsze. I co roku albo częściej dowiaduję się, że naukowcy czegoś tam nie przewidzieli.

   Usuń
  2. Nie ważne ile razy się mylą ale w czym.Np. bez danych na temat z czego wyciągnięto wnioski nie można stwierdzić czego zabrakło.Np.nadal nie mam zbytniego pojęcia co w tych swoich wróżbach ipcc uwzglednia a co ignoruje.Natomiast Hubert jest zbyt pewny siebie bo np. wojna jest czymś całkiem częstym a na pewno jest spora szansa ze będzie w ciągu 20 lat 3 wojna swiatowa i co gorsze Polska może w niej uczestniczyć dzięki. szaleńcom rządzącym w Polsce.Znam całkiem sporo powodów aby mogła wojna wtedy sie pojawić.Alepo was tego nie widać.Już samo ocieplenie klimatu może wywołać spore efekty.Teraz Bośnia zamiast Walczyć z Serbią to teraz razem walczą z potopem.

   Usuń
  3. Jeśli w tym roku lód stopi się poniżej 4,0 mln km2 to można stwierdzić, że do końca dekady stopi się całkowicie i prognozy się sprawdzą. Jeśli nie, to w następnej dekadzie. Jest taki blog amerykański o Arktyce, gdzie gość za każdym postem wróży wizję, że lód stopi się w tym roku, lub w 2015.

   Usuń
  4. "Jeśli w tym roku lód stopi się poniżej 4,0 mln km2 to można stwierdzić, że do końca dekady stopi się całkowicie i prognozy się sprawdzą"
   Tylko pod warunkiem że nie będzie niespodzianek mających istotny wpływ na klimat(przynajmniej w ramach z grubsza 20 letnich).Natomiast z niespodzianek które mogłyby oziębić klimat chyba tylko 1 o nikłym prawdopodobieństwie(o ile takie jest)w najbliższym czasie mogłaby jeżeliby wystapiła spowodować oziębienie klimatu na skalę setek a nawet tysięcy lat.Oczywiście chodzi o wypadnięcie Ziemi z orbity na dalsza od Słońca.Natomiast wojna nuklearna czy wybuch superwulkanu raczej by nie spowodowały wiecej niż 30letniego oziębienia.W pewnym sensie wybuch superwulkanu by mógł przyspieszyć pośrednio ocieplenie bo ludzie by wiecej zużywali paliwa na ogrzewanie.

   Usuń