Toplista

Ranking Blogów

sobota, 31 maja 2014

Uderzenie w Beauforta

Przez ostatnie dni lód topił się względnie powoli. Proces topnienia lodu, a tym samym zmniejszania się zasięgu czapy lodowej nieco spowolnił z powodu działania ujemnej Oscylacji Arktycznej. Spowolnienie to nie było zbyt duże, a zasięg lodu jest mniejszy od tego z 2013 roku. Teraz warunki zaczynają się zmieniać, choć indeks AO wciąż jest ujemny. Nad Morzem Czukockim zaczął formować się wyż, którego centrum teraz przemieściło się nad Morze Beauforta. Wyż umacnia się, a ciśnienie w jego centrum przekracza 1025 hPa

Sytuacja pogodowa w Arktyce i wokół niej 30 maja 2014 roku. Wetterzentrale

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce do 3 czerwca 2014 roku.

Wyż przynosi słoneczną pogodę i sprowadza ciepło nad Ocean Arktyczny. Skutki jego działania są już widoczne, co pokazuje zdjęcie satelitarne poniżej. W najbliższych dniach antycyklon umocni się i będzie wraz z innymi układami barycznymi sprowadzał ciepłe masy powietrza nad Ocean Arktyczny. Ciśnienie nad rosyjską częścią Arktyki będzie niższe, choć klasyczny dipol arktyczny się nie uformuje, przynajmniej na razie.

Tworząca się kra lodowa, kilkaset kilometrów od wybrzeży Alaski, 30 maja 2014 roku. Zdjęcie Terra, NASA

Tworząca się kra lodowa u wybrzeży kanadyjskich Terytoriów Północno-Zachodnich, 30 maja 2014 roku.

Wyż będzie utrzymywać się co najmniej do środy (4 czerwca). Piszę 'co najmniej', bo nie wiadomo, jak warunki będą kształtować się później. Sytuacja baryczna może później ulec zmianie.

Skutków działania wyżu nie da się dokładnie przewidzieć. Wyż będzie działać na trzy sposoby: wysokie nasłonecznienie, sprowadzanie ciepła nad Ocean Arktyczny i wiatr, który utworzy płonie wiatrowe. Połynie te o tej porze roku pod wpływem działania słońca będą szybko się powiększać. Lód w tej części Arktyki jest gruby, więc proces zmniejszania się zasięgu lodu i tym samym jego powierzchni na Morzu Beauforta nie powinien być szybki. Ale wysokie ciśnienie obejmie też Morze Czukockie, gdzie lód jest bardzo cienki. Ogólne tempo zmniejszania się powierzchni lodu może być więc dość szybkie. 


Rozpad lodu w rosyjskiej części ArktykiZobacz także:
  • Ekspres syberyjski - wypalanie, sobota, 24 maja 2014 Tak, jak zakładały prognozy, ciepło znad Syberii dociera nad wybrzeże Oceanu Arktycznego i penetruje obszary daleko w głąb zamarzniętego oceanu. Animacja poniżej pokazuje rozpad lodu na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim...

1 komentarz: